TC Dönüşüm Ofisi

ORGANİZASYON

YARIŞMA PAYDAŞLARI


Dijital Dönüşüm Ofisi

2022 TEKNOFEST etkinliği kapsamında sıra dışı bir siber güvenlik yarışması düzenliyor.

Yarışma Hakkında

Bu yıl düzenlenecek HackKaradeniz yarışması, katılımcıların siber güvenlik alanındaki teorik bilgilerinin beraberinde pratik uygulama becerilerinin de ön plana çıkacağı bir yapıda gerçekleştirilecek. Bu yılki yarışmanın temel hedefi lise ve üniversite seviyesindeki gençlerimizin siber güvenlik alanına ilgilerini artırmak olarak belirlendi.

Bu kapsamda Türkiye genelinde yer alan lise ve üniversitelerden başvuracak yarışmacılar, en fazla dört kişilik takımlar oluşturarak gerçek hayatta karşılaşılabilecek siber olay senaryoları üzerinde yetkinliklerini sergileyecek.

Yarışma Ön Eleme, Yarı Final ve Final olmak üzere 3 aşamada yapılacak. Ön eleme aşaması önceki yıllarda olduğu gibi çoktan seçmeli soru-cevap şeklinde online olarak gerçekleştirilecek.

Ön eleme aşamasında başarılı olan yarışmacılar, farklı zorluk seviyelerine sahip bulut tabanlı online Jeopardy CTF şeklinde gerçekleştirilecek Yarı final mücadelesine katılmaya hak kazanacak. Yarı Final etabında başarılı olan ilk 10 takım, Ağustos ayında Zonguldak’ta gerçekleştirilecek final etabına davet edilecek.


Bu yıl finalistleri ağırlıklı olarak kriptografi, tersine mühendislik, web güvenliği, adli bilişim, açık kaynak istihbaratı, mobil güvenlik gibi becerilerin ölçüleceği heyecan ve aksiyon dolu bir final etabı bekliyor.

Yarışmacılar farklı konu ve zorluk seviyelerinde hazırlanmış gerçek hayattan siber olay senaryoları üzerinde analiz ve çözümleme çalışmaları yürütecek. Teknik komite tarafından yapılacak değerlendirme sonucunda en hızlı sürede en fazla aşama kat eden ilk üç takım dereceye girecek.


ÖDÜLLER

1.takım

75.000 TL

2.takım

50.000 TL

3.takım

25.000 TL

YARIŞMA KURALLARI

Yarışmanın tüm etapları Türkçe olarak gerçekleştirilecektir. Ancak kaynaklarda yabancı dilde içerikler de bulunabilecektir.

Son başvuru tarihinden önce takımlar oluşturulmalıdır. Bir takım en fazla 4 yarışmacı içerebilir. Yarışmacılar, kayıtların bitiminden sonra takımlarını değiştiremezler.

Bir yarışmacı yarışma boyunca yalnızca bir takıma üye olabilir. Çoklu üyelikler diskalifiye sebebidir.

Takımın bir üyesi yarışmaya katılamayacak olursa, yerine başka bir üye eklenemez.

Her takım bir Takım Kaptanı belirleyecektir.

Ön eleme ve yarı final etapları çevrim içi, final etabı ise Zonguldak’ta fiziki katılım ile gerçekleştirilecektir.

Ön eleme ve yarı final soruları takım üyeleriyle birlikte veya bireysel olarak çözülebilecek, takım adına Takım Kaptanı tarafından sisteme girilecektir.

Yarışma esnasında soruların sosyal medya veya başka bir platformda paylaşılması diskalifiye sebebidir.

Yarışmaya ilişkin tüm resmi bildirimler, etap öncesi ve sonrası yarışmacıların e-posta adreslerine yapılacaktır.

Final etabı için ulaşım ve konaklama organizasyon ekibi tarafından karşılanacaktır.

FİNAL ETABINDA;

18 yaş altındaki yarışmacılardan veli izni talep edilecektir.

Tüm takım üyeleri, yarışma boyunca, organizasyon ekibi tarafından verilecek takım üyeliğini tanımlayan yaka kartları takacaktır.

Yarışma alanına resmi başlangıç saatinden sonra gelen takımlar veya takım üyeleri yarışmaya katılabilirler, ancak ek süre verilmeyecek, sadece planlanan zaman diliminde yarışabileceklerdir.

Yarışma alanına gelmeyen bir takım üyesi veya başka bir kişi herhangi bir yöntemle uzaktan yarışmaya katılamaz ve destek veremez. Tespiti halinde ilgili takıma puan ve/veya diskalifiye cezası uygulanır.

Takımların yarışma için kendi taşınabilir bilgisayarlarını temin etmeleri beklenecektir. Teknik Komite, herhangi bir özel ekipman (network adaptörü, usb çoklayıcı, harici bellek vb) sağlamaktan sorumlu olmayacaktır.

Tüm takımlar için erişilebilir olan, herkese açık genel internet kaynaklarına izin verilecektir.

Takımlar, Teknik Komite tarafından özel olarak yetkilendirilmedikçe herhangi bir cihazı veya çevre birimini yarışma ağına bağlamamalıdır.

Takımlar basılı referans materyallerini (kitaplar, dergiler, kontrol listeleri vb.) yarışmaya getirebilirler.

Alkol veya uyuşturucu kullanımı, küfür, hakaret, şiddet gibi uygunsuz davranışlar ceza ve/veya diskalifiye sebebidir.

Herhangi bir sorun veya itiraz, Takım Kaptanı tarafından Teknik Komite’ye yazılı olarak sunulmalıdır. Teknik Komite, yarışma öncesinde, sırasında veya sonrasında ortaya çıkan herhangi bir sorun için nihai hakemdir ve kararları kesindir.

Diskalifiye bildirimi sonrası müsabaka alanı derhal terk edilmeli ve tekrar girilmemelidir. Diskalifiye edilen kişi veya takım ödül alamayacaktır.

Skorlar ve takım sıralamaları yarışma boyunca herkese açık olarak gösterilecektir.

Yarışmacıların başka bir takımın çalışma alanına girmesi yasaktır.

Diğer takımlara, yarışma altyapısına veya skor sistemine karşı Teknik Komite tarafından tespit edilecek ve hedef sistemin gizlilik, bütünlük ya da erişilebilirliğini etkileyen herhangi bir saldırı durumunda, saldırıda bulunan takım derhal diskalifiye edilecektir.

YARIŞMA
PROGRAMI

PROGRAM
 KOMİTESİ

image1

DR. ALİ TAHA KOÇ

DİJİTAL DÖNÜŞÜM OFİSİ BAŞKANI

image1

YAVUZ EMİR BEYRİBEY

DİJİTAL DÖNÜŞÜM OFİSİ BAŞKAN YARDIMCISI

image1

SALİH TALAY

DİJİTAL DÖNÜŞÜM OFİSİ SİBER GÜVENLİK DAİRESİ BAŞKANI

TEKNİK
KOMİTE

image1

SALİH TALAY

DİJİTAL DÖNÜŞÜM OFİSİ

image1

NACİ ŞAHİN

DİJİTAL DÖNÜŞÜM OFİSİ

image1

YUNUS EMRE ŞAHİN

DİJİTAL DÖNÜŞÜM OFİSİ

image1

MUHAMMED TEMLİ

BAKKA

image1

MAHİR YÜKSEL

CYBERTHINK

image1

SADİCAN ÜSTÜN

SİBER VATAN

image1

YAVUZ YÜKSEL

CYBERTHINK

image1

HALİL FİLİK

DİJİTAL DÖNÜŞÜM OFİSİ

HACKKARADENİZ’DE
SENİ NELER
BEKLİYOR

image1

Rakiplerine Meydan Oku

Yeteneklerini ispat edebileceğin bir yarışmaya hazır mısın? Rakiplerine siber uzayda meydan oku.

image1

Zamanı İyi Kullan

Eninde sonunda yapabileceğini biliyoruz ama burası rekabetçi bir dünya ve en hızlı olan kazanacak. Savaş alanını gör, oyun planını oluştur ve zamanı iyi kullan.

image1

Çözümler Geliştir

Favori araçlarını hazırla, çünkü işler kısa sürede kızışacak. Sana dostça bir tavsiye; finale kalmak için daha fazla enerjiye ihtiyacın olabilir.

image1

İzleri Takip Et ve Ele Geçir

İpuçları seni birer birer hedefe götürecek. Zafere giden yolda asla çok oyalanma! Unutma her dakika önemli.

image1

Becerilerini Geliştir

Bu mücadelenin kaybedeni olmayacak! En büyük ödül "Bilgi ve Tecrübe".

image1

Hackerlarla Tanış

Belki sen zaten onlardan birisin fakat HackKaradeniz profesyonel bir çevre edinmek için en uygun ortam.

TEKNOFEST HAVACILIK, UZAY VE TEKNOLOJİ FESTİVALİ

TEKNOFEST , ülkemizin Milli Teknoloji Hamlesi’ni gerçekleştirmek için yola çıkan, ülkemizde milli teknolojinin geliştirilmesi konusunda kritik öneme sahip kurum ve kuruluşların paydaşlığında düzenlenen dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivalidir.

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında dünyanın en büyük teknoloji yarışmaları gerçekleştirilmektedir. Tamamı geleceğin odak teknoloji alanlarında gerçekleştirilen yarışmalarda İlkokuldan üniversite ve üzeri seviyeye kadar her eğitim seviyesinden gençler, mezunlar ve profesyoneller katılabilmektedir. Ülkemizin mühendislik tabanlı insan kaynağına katkı sunmayı amaçlayan TEKNOFEST Teknoloji Yarışmalarında ön elemeyi geçen takımlara teknik eğitim ve malzeme desteği, finale kalan takımlara ulaşım-konaklama desteği ve dereceye giren takımlara ise para ödülü verilmektedir.

İlk yılından bu yana rekorların festivali olan TEKNOFEST, 2 yılda bir İstanbul dışında, Anadolu'nun farklı bir ilinde gerçekleştirilmektedir."Tam Bağımsız, Güçlü Türkiye" idealiyle Milli Teknoloji Hamlesi yolculuğuna devam eden TEKNOFEST, geçmişinden aldığı ilham ve gençlerine duyduğu güven ile çalışmalarına devam etmektedir.

TWITTER /dijital /teknofest /T3vakfi
FACEBOOK /DijitalTR /teknofestist /T3vakfi
INSTAGRAM /dijital_tr /teknofest /T3vakfi